• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Батьківський лекторій

Батьківський лекторій

Творчий розвиток особистості

Обдарована дитина рано самостійна у самообслуговуванні; вміє добре висловлювати думки; виявляє інтерес до діяльності, яка потребує тонкої і точної моторики, володіє розвиненою координацією, широким діапазоном рухів; демонструє здібності у практичному застосуванні знань; виділяється досягненням у читанні, багатим словниковим запасом, розумінням прочитаного, переказом; задає багато запитань про походження і функції предметів, проводить багато власних спостережень і дослідів; охоче і легко вчиться; дуже допитлива і спостережлива; виявляє незалежність та оригінальність мислення, винахідлива, висловлює багато міркувань про конкретні ситуації, виявляє гнучкість; легко пристосовується, активно спілкується, виявляє ініціативу; бере на себе відповідальність; вирізняється доброю пам’яттю. Для того, щоб полегшити батькам визначитися, в якій галузі яскраво виявляються здібності дитини, наводимо спеціально розроблену анкету:

1. Якщо порівнювати фізичну активність вашої дитини з активністю її ровесників, на чию користь буде це порівняння?

2. У якому віці ваша дитина навчилася: вирізати картинки ножицями, розфарбовувати малюнки всередині контурів, зав’язувати шнурки, писати друковані літери алфавіту, писати друкованими літерами своє ім’я та інші слова, переписувати або копіювати оповідання, вірші, називати літери алфавіту (в книгах, на вивісках тощо), читати і вимовляти своє ім’я по літерах, читати окремі слова, називати час, рахувати гроші, запам’ятовувати телефонні номери.

3. Чи розуміє дитина деякі речі, які є досить складними для її віку? Наприклад, які?

4. Чи використовує у своїй мові складні слова, говорить довгими реченнями?

5. Чи можна сказати, що ваша дитина має надзвичайно гарну пам’ять?

Визначивши рівень обдарованості дитини, багато хто з батьків намагається зробити все можливе для підтримки її розвитку і хотіли б отримати відповідні рекомендації психолога. З цією метою ми наводимо анкету для батьків обдарованих дітей, яка містить питання щодо самоперевірки і самооцінки вашого внеску в розвиток творчого потенціалу дитини. В кожному з пунктів визначте свою позицію, вибравши одну з відповідей: “так”, “часто”, “іноді”, “ні”, “не знаю”. Всі перелічені пункти пов’язані із спілкуванням. Спілкування може зіграти різну роль. Викликане позитивними намірами заохочувати, стимулювати розвиток дитини, спілкування може насправді обернутися примусом.

Як же спілкуватися з дитиною правильно? Спробуйте, нібито, збоку подивитися на своє спілкування з дитиною: що переважає у вашій мові – наказ, вказівка, вимога чи запитання анкети (до речі, вони створюють лише систему певних орієнтирів, дають можливість батькам більш повно, якісніше уявити талант дитини), задумайтесь, яку оцінку ви можете поставити собі.

Ваша участь у розвитку творчої обдарованості дитини:

а) недостатня, якщо у відповідях переважають “не знаю”, “ні”, “іноді”. Існує небезпека, що з часом ваша дитина розвиваючись, буде віддалятися від вас. Самі запитання анкети підкажуть вам необхідний напрямок для посилення вашого впливу на розвиток творчих можливостей дитини;

б) більш ніж достатня, якщо у відповідях на запитання анкети категорія “так, часто” вибиралася значно більшу кількість разів, ніж “не знаю”, “ні”, “іноді”. Отже, ви уважні до особистості своєї дитини, в курсі всіх її справ, проблем, намагаєтесь максимально використати свої знання, вміння, матеріальні можливості на благо своєї обдарованої дитини.

1.Створення умов для творчого розвитку дитини вдома і поза ним: купуєте книги, іграшки, ігри, які на ваш погляд, корисні для розвитку дитини; забезпечуєте матеріалами для творчості (папір, клей, пластилін) організуєте місце для творчості дитини (стіл, книжкова полиця, місце для малюнків та інших робіт дитини, відповідне освітлення); дозволяєте дитині використовувати старі, непотрібні речі для створення різних конструкцій, коробок; дозволяєте змінити вдома порядок речей, по-своєму прибирати постіль, кімнату, прикрашати вікно, тощо; даєте дитині час для роботи, роздумів наодинці; запрошуєте спеціалістів для індивідуальних занять музикою, малюванням, іноземною мовою, організуєте відвідання дитиною гуртків, студій?

2.Активна участь батьків у творчому розвиткові дитини:

а) заняття з дитиною вдома – відповідаєте на питання дитини, обговорюєте разом різні проблеми, читаєте дитині книги, разом з дитиною відгадуєте загадки, вирішуєте кросворди, ребуси і вигадуєте свої власні, малюєте, ліпите, вирізаєте ножицями, берете участь у грі, конструюванні, разом із дитиною виконуєте домашню роботу, разом дивитесь дитячі телепередачі і обговорюєте їх, слухаєте музику, влаштовуєте разом із дитиною виставки її робіт, допомагаєте збирати різні колекції у відповідності з її інтересами, залучаєте дитину до тих видів занять, які цікавлять вас (колекціонування, рукоділля, гра на музичних інструментах, у шахи, роботи по дереву тощо), записуєте ідеї, висловлювання, твори, вірші, оповідання дитини;

б)спільний час не вдома – відпочиваєте на повітрі у вихідні дні, гуляєте на дворі, ходите до парку, виїжджаєте за місто, проводите з дитиною свою відпустку, займаєтесь із дитиною спортом, фізичними вправами, ходите на стадіон, відвідуєте спортивні змагання, влаштовуєте спільні походи до театрів, музеїв, виставок, кінотеатрів тощо, відвідуєте бібліотеку.

3.Стимуляція творчої активності дитини: заохочуйте бажання дитини досліджувати навколишній світ, допомагайте дитині в пошуку інтелектуальних портретів серед ровесників і дорослих, з якими вона хоче обговорювати цікаві їй проблеми (влаштовуйте зустрічі, запрошуйте їх до себе додому, ходіть у гості), заохочуйте потяг дитини до активного навчання, допомагайте їй набути необхідних умінь, знань, навичок, показуйте дитині, що ви цінуєте її досягнення, цінуйте в ній особистість, поважайте її інтереси, якщо навіть ви не завжди їх поділяєте.

Але в той же час існує небезпека перестаратися і отримати замість бажаного результату інший, тобто ваші зусилля можуть викликати обмеження творчої активності дитини;

в) Існує розумний баланс відповідей. В цьому випадку є надія на те, що власна активність стимулюється за мірою можливостей. Сучасним батькам нелегко, бракує часу, вони зайняті на роботі, не вистачає методичних матеріалів і відповідної літератури, практичних посібників для розвитку творчості дітей.

У цих умовах непросто виховувати обдаровану дитину.

Однак, подумайте, чи всі можливості реалізовані? Використовуйте кожну хвилину спілкування з дитиною для підтримки стимулювання, розкриття її творчого потенціалу. Для цього, грайте з дитиною в слова; запропонуйте скласти оповідання з використанням, наприклад, слів “весна”, “свято”, “погода”. Робити їх можна на прогулянці, дорогою до магазину, візьміть будь-яку домашню річ і разом із дитиною придумайте декілька нових (4-5 способів) її використання, крім основних; пограйте у гру “на що схоже?”. Запропонуйте дитині сказати, на що схожі за формою, кольором листок чи хмарка, або іншій предмет, явище, яке дитина спостерігає в даний момент.

Разом придумайте і назвіть неіснуючу домашню тварину, використовуючи характеристики відомих домашніх тварин. Обговорюйте вподобані вами телевізійні фільми. Разом придумайте 1-2 нових сюжети для відомих героїв. Проаналізуйте правдоподібність цих сюжетів і співвіднесіть їх із своїм особистим досвідом. Запитуйте дитину, наприклад: “Що відбудеться якщо .” тощо.Обдаровані діти завжди у пошуку нових цікавих знань, але у нас дуже мало можливостей дістати відповідні (спеціально виготовлені) розвивальні матеріали. Тому для розвитку уяви дитини, дослідницької активності і практичних умінь, необхідно спільно з дитиною спостерігати за зірками, вивчати астрономію на посильному для дитини рівні; знайдіть можливість разом відвідати планетарій. Обговорюйте проблему життя на інших планетах, існування НЛО, фантазуйте. Вивчайте нове ремесло, рукоділля, до якого ваша дитина виявляє інтерес. Учіться з дитиною. При цьому слід враховувати, що обдаровані діти, як правило, не визнають стереотипів розподілу “жіночих” і “чоловічих” занять. Придумайте з дитиною сценарій нового мультфільму. Читайте і обговорюйте з дитиною матеріали з дитячих журналів, слухайте дитячі радіопередачі, збагачуйте знання про тварин, рослини.

Як розвивати здібності дітей

Багато хто вважає, що талант людини зумовлений згори, і на його розвиток вплинути ніяк неможливо - він або є, або його немає. Дослідження в галузі психології доказують, що все на землі мають задатками до розвитку таланту. Задатки дані людині від народження або виникають завдяки природному розвитку організму. Для того, щоб мати задатки, людині не потрібно докладати зі свого боку жодних зусиль. Які задатки заклали в дитини мама і тато, з такими він і житиме далі. Але не можна говорити про те, що якщо в сім'ї не було відомих художників, а батьки просто вміють добре змальовувати картинки з дитячих журналів, то в їхній родині ніколи не буде талановитої дитини. Якщо задатки дані нам від природи і ми починаємо їх розвивати, то можна вже відзначити появу здібностей до обраної діяльності в дитини.

Під здібностями розуміються стійкі властивості людей, які визначають успіхи, досягнуті ними у певних видах діяльності. Є наприклад здатності, від яких залежать успіхи в навчанні - вони визначаються швидкістю та якістю придбаних людиною знань, умінь і навичок. Є також музичні, художньо-образотворчі, літературні, театральні, інженерні, лінгвістичні, математичні, організаторські та безліч інших здібностей. Число їх різноманітно і залежить від видів діяльності, в які він включений. Без відповідних задатків хороші здібності неможливі, але задатки - це зовсім не завжди є гарантією того, що в людини обов'язково з'являться хороші здібності . Для того, щоб розвивалися здібності дитини, а надалі і талант, необхідний ряд умов.

* По-перше, дитина повинна мати гарні задатки. Але не можна сидіти і чекати прояву здібності до математики у дитини, якщо його прабабуся викладала цей предмет. Є чимало випадків, коли батьки дитини з хорошими задатками не розвивають його здібності, які поступово сходять нанівець.

* По-друге, обдарованість формує навколишнє середовище. Іншими словами, при правильному підході з будь-якої дитини можна виростити талант. Батькам варто пам'ятати, що основне і найважливіше час для розвивається чоловічка - це перші роки його життя. Базу майбутнього дару треба встигнути сформувати до трьох років, оскільки саме в цей час клітини мозку мають найбільшу здатність до утворення нових зв'язків (до трьох років мозкова структура сформується на 90 %).

* У -третє, здібності отримуються в результаті навчання і тільки в навчанні. Зараз батькам не потрібно винаходити різні розвиваючі посібники і виготовляти їх у домашніх умовах, питати порад знайомих як навчити малюка рахувати або гарно малювати - в цьому нам допомагають різні групи розвитку для дітей. Але потрібно врахувати, що для розвитку будь-якого таланту (наприклад, музичного) дитині не достатньо лише вміти грати на музичному інструменті. Потрібно ще розвивати основні психічні функції - увага, пам'ять, уяву, логічне мислення. А також і основні особистісні характеристики - дисциплінованість, щирість, старанність, акуратність.

* По-четверте, психологи стверджують, що формування таланту завершується до 13 років. До цього терміну батькам і педагогам потрібно проробити титанічну роботу. Чи не давлячи на дитину, не гвалтуючи його свідомість, стежити, щоб дитина постійно і вільно розвивався. Усім батькам хочеться, щоб їхні діти знайшли своє покликання, але багато хто не знає, як виявити здібності дитини, і про всяк випадок записують його в усі можливі секції та гуртки: мовляв, де-небудь, що-небудь та проявиться. При цьому від дитини ще вимагають, щоб він вчився на «відмінно», читав, займався спортом, іншими словами, відповідав поданням батьків про гармонійно розвивається. Однак не можна забувати, що ми навчаємо і намагаємося виростити не робота, який знає багато відповідей на складні питання, а повноцінну особистість, яка розкрила свої здібності і таланти - тому не варто при цьому старатися. Здібності в різних областях проявляються в різному віці. Наприклад, математична обдарованість і здібності до знакових систем в цілому, в тому числі і до мови, стають очевидними досить рано. Але здібності до економіки, психології, лідерства виявляться лише в підлітковому віці. Щоб визначити для себе потрібну лінію поведінки у розвитку здібностей і талантів своєї дитини батьки повинні бути чуйними і уважними при спілкуванні з дитиною. Потрібно уважно дивитися, що привертає сина чи дочку, що їм цікаво, а не нав'язувати їм своє бажання. Багато батьків хотіли б (зараз це модно і престижно), щоб їхні діти знали який-небудь іноземну мову і змушують дітей посилено його вчити, навіть якщо у дитини немає здібностей до цього. Звідси крики батьків, і образи, і розчарування в собі дітей, які хочуть догодити батькам, але фізично не можуть цього зробити. Таким чином, діти і батьки потрапляють у замкнуте коло. Щоб його розірвати, батьки повинні зрозуміти, що вони всього лише намагаються задовольнити свої амбіції за рахунок своєї дитини.

Художньо-естетичне виховання дітей у сім’ї

Художньо-естетичне виховання в сім'ї закладає основи естетичної культури дітей. У родині відбувається перше естетичне сприйняття прекрасного в природі і навколишній дійсності; формуються естетичні смаки і почуття; створюються умови для оволодіння надбаннями національного мистецтва, музики, побуту, ремесел тощо; виховується потреба створювати навколо себе прекрасне; розвиваються таланти і обдарування дітей.

Одним із центральних завдань виховання дітей у художньо-естетичній діяльності є розвиток у них елементів творчості. Дитяча творчість – перша ланка розвитку творчої діяльності, в якій дитина виявляє своє розуміння довкілля, своє ставлення до нього. Це допомагає дітям розкрити їх внутрішній світ, особливості сприймання та уявлення, інтереси та здібності.

Для того, щоб з’явилося бажання займатися художньою діяльністю, необхідно створити творчий настрій. Це досягається відповідним розташуванням меблів та стимулюючих матеріалів. Створюючи атмосферу для художньої діяльності, слід виходити з основної мети її організації – розвитку індивідуальних нахилів та здібностей дитини. Треба мати на увазі, що розвиток художніх, творчих здібностей дітей спирається на позитивне, захоплене ставлення до певного виду діяльності. Воно є показником та одночасно однією з умов виявлення й формування індивідуальних нахилів. Саме тому меблі варто розташувати не традиційно, а відповідно до тих видів діяльності, які були сплановані в результаті попередньої бесіди з дітьми (наприклад, ширма для лялькового театру та розміщені півколом стільчики для глядачів, зсунуті квадратом столи для роботи вчотирьох – матеріал для створення букетів, окремо стіл для двох – матеріал для зображувальної діяльності). Варіанти розміщення меблів можуть бути різними. Основний принцип – атмосфера повинна сприяти художній діяльності та забезпечувати вільний вибір, без цього творчий процес неможливий.

Не менш важливим є налаштовування дітей на якість кінцевого результату та повідомлення про те, де і як він буде використаний. Після того, як діти вибрали вид художньої діяльності за своїми інтересами, необхідно їх спонукати до творчого підходу її здійснення. Інтерес та схильність дітей до художньої діяльності батьки підтримують своїм ставленням до неї, вмінням бачити красу, захопленістю й майстерністю. Серед принципів індивідуального підходу до дитини важливе місце посідає застосування заохочень. Для формування у дітей самоповаги, впевненості у своїх можливостях необхідно виявляти увагу і доброзичливість. У сім’ї найперше має здійснюватись індивідуальний підхід до дитини, що прагне реалізувати свої художні нахили та інтереси. Тому важливо акцентувати увагу сімей на необхідності збагачення естетичних вражень дітей, організації співтовариства батьків і дитини, а також створення вдома атмосфери, що стимулює її до творчої діяльності. Прагнення школярів до художньої діяльності формується двома шляхами: по-перше, коли батьки свідомо впливають на виникнення інтересу до прекрасного, на формування у дитини відповідних умінь та навичок,і, по-друге, коли дорослі своїм прикладом надихають малюка, спонукають брати участь у спільній діяльності.

Для активізації у дошкільників інтересу до художньої діяльності можна разом із батьками відвідати ботанічний сад, ліс, художній музей, поговорити за участю дітей із художниками-майстрами на виставках декоративно-прикладного мистецтва, де батьки та діти не тільки набудуть певних навичок, а й ознайомляться з матеріалами, необхідними для певного виду роботи, методами навчання дітей художніми уміннями. В таких сім’ях дорослі й діти виступають активними учасниками спільної художньої творчості.

Велику радість і багатство вражень здатні принести дошкільникам творчі виставки робіт, що виконані спільними зусиллями батьків і дітей. Роль гідів на таких виставках можуть виконувати самі діти. Це допоможе залучити їх до художньої діяльності. Запропоновані форми роботи сприяють тісній співпраці батьків із дошкільним закладом у розвитку індивідуальних художньо-творчих здібностей дітей, а також приносять дітям позитивні емоції як у дитячому садку, так і в сім’ї.

Для обстеження схильності дитини до різних видів художньо-творчої діяльності може допомогти тест-анкета.
Дитина має музичний талант, якщо вона:
- любить музику і музичні записи, завжди прагне потрапити туди, де можна послухати музику;
- дуже швидко і легко відгукується на ритм і мелодію, уважно дослухається до них, легко запам’ятовує;
- навчилася або вчиться грати на якомусь музичному інструменті;
- співає або грає на музичному інструменті, вкладає у виконання багато почуттів та енергії, а також свій настрій;
- створює власні мелодії.
Художні здібності дитини виявляються, якщо вона:
- не знаходячи слів, звертається до малюнка або ліплення, щоб висловити свої почуття або настрій;
- у своїх малюнках і композиціях відтворює розмаїття предметів, людей, тварин, не замикається на відображенні чогось досить вдалого;
- серйозно ставиться до творів мистецтва, стає вдумливою і надто серйозною, коли її увагу привертає мистецький твір або краєвид;
- коли має вільний час, охоче ліпить, малює, креслить, комбінує матеріали і фарби;
- прагне створити твір ужиткового призначення – прикрасу для дому, одягу тощо;
- не боїться висловити особисту думку щодо класичних творів, причому вдається до спроби критикувати їх, наводячи досить дотепні аргументи.
У дитини є літературне дарування, якщо вона:
- розповідаючи про щось, вміє дотримуватись обраного сюжету, не губить основну думку;
- любить фантазувати або імпровізувати на тему реальної події, причому надає події чогось нового і незвичайного;
- вживає в усних і письмових розповідях слова, які добре передають емоційний стан, переживання і почуття героїв сюжету;
- зображує персонажів своїх фантазій живими і цікавими; любить на самоті писати оповідання, вірші, не боїться почати писати роман про власне життя.
Артистичний талант виявляється у дитини, якщо вона:
- часто, коли їй бракує слів, виявляє свої почуття мімікою, жестами, рухами;
- прагне викликати емоційні реакції в інших, коли із захопленням про щось розповідає;
- змінює тональність і вираз голосу, невільно наслідуючи людину, про яку розповідає;
- з великим бажанням виступає перед аудиторією, причому прагне, щоб глядачами були дорослі;
- із вражаючою легкістю "передражнює" чиїсь звички, пози, вислови;
- пластична й відкрита всьому новому;
- любить і розуміє значення красивого або характерного одягу. Таким чином, залучення дітей до мистецтва у різних формах, у тому числі до художньо-творчої діяльності, є актуальним завданням сучасної системи виховання та освіти, тому що в процесі художньої діяльності:
- розвивається креативність як універсальна загальна здібність до творчості, яка необхідна у будь-якій продуктивній діяльності;- розуміється сутність процесу створення витвору мистецтва, здійснюється пізнання його глибинних ідей, адекватне сприйняття;- поглиблюється вивчення програмного матеріалу предметів естетичного циклу; - підвищується рівень духовної культури підлітків;- удосконалюються морально-естетичні якості особистості; - ефективніше здійснюється процес саморозвитку, самовиховання та самоактуалізації особистості школярів.

Кiлькiсть переглядiв: 1891

Коментарi

  • Knigosfera.com.ua

    2016-11-06 22:53:29

    Знижка 20% на зошити, підручники та методичну літературу + безкоштовна доставка! http://knigosfera.com.ua/ Зробити замовлення або проконсультуватися Ви можете за телефонами: 097-782-50-57, 095-150-95-41, 063-988-98-77...